Co to jest stres oksydacyjny?

stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny jest niebezpiecznym stanem, który może prowadzić do powstania wielu schorzeń, w tym nowotworów.

Narażone są na niego osoby znajdujące się w ciągłym stresie oraz słabo odżywiające się. To stan nieprawidłowej równowagi między wolnymi rodnikami i antyoksydantami w organizmie człowieka. Wolne rodniki i przeciwutleniacze naturalnie istnieją w organizmie, ponieważ są niezbędne do wielu procesów życiowych. Kiedy dochodzi do podwyższenia się ilości wolnych rodników lub zmniejszenia się aktywności antyoksydantów ma miejsce stres oksydacyjny.

Stres oksydacyjny jak rozpoznać?

Wszystko zaczyna się bardzo powoli. Czasem pojawia się ból głowy, zaparcia, wysypki skórne, kłopoty z trawieniem, bóle mięśni i stawów. To początkowe objawy stresu oksydacyjnego. Nie można ich lekceważyć. Następny etap to już spadek składników odżywczych we krwi np. witamin i mikroelementów. Wolne rodniki uszkadzają komórki, które nie są już w stanie pochłaniać właściwej ilości składników odżywczych z pożywienia, co prowadzi do osłabienia organizmu. Następstwem stresu oksydacyjnego jest powstawanie stanów zapalnych w organizmie. Kiedy komórki zostają uszkodzone na skutek działania wolnych rodników, układ odpornościowy jest przeciążony. Wytwarzają się stany zapalne, które w efekcie końcowym wpłynąć mogą do rozwinięcia się wielu groźnych chorób.

Stres oksydacyjny negatywnie działa na zdrowie i wygląd. Wolne rodniki w początkowym etapie utleniają się w kwasy tłuszczowe błon komórkowych skóry, białka enzymatyczne i białka strukturalne. W wyniku tego dochodzi m.in. do osłabienia włókien kolagenu tworzącego skórę. Prowadzi to do powolnego leczenia się ran czy wystąpienia cellulitu i rozstępów na skórze. Z kolei utlenianie się cholesterolu LDL w śródbłonku naczyń krwionośnych prowadzi do rozwinięcia się blaszki miażdżycowej, a więc sprzyja chorobie wieńcowej, udarowi mózgu czy zawałowi serca. Wolne rodniki uszkadzają DNA prowadząc do powstawania nowotworów. Sprzyjają też rozwojowi astmy oraz chorób zapalnych o charakterze przewlekłym. Najbardziej wystawiając się na szkodliwe działanie stresu oksydacyjnego są oczy oraz skóra.

Jak wygląda stres oksydacyjny – leczenie?

Trzeba w szczególności zdawać sobie sprawę, że jest to choroba i niezbędna jest wizyta u specjalisty. To on postanawia jaką terapię należy zastosować. Z wyjątkiem tego można samemu zwalczać symptomy stresu oksydacyjnego. Trzeba przede wszystkim zacząć wykorzystywać dietę bogatą w świeże owoce i warzywa. Trzeba też odstawić używki – papierosy i alkohol. Ponadto ważne sprawy to sport, odpoczynek i odpowiednia ilość snu. W wyniku aktywności fizycznej organizm tworzy bowiem dużą ilość antyoksydantów, ale powinny być to raczej ćwiczenia relaksacyjne. Ostatnim istotnym elementem jest otoczenie,  w którym się przebywa. Im więcej wdycha się zanieczyszczonego powietrza, tym dodatkowo większą ilość organizm produkuje wolnych rodników.

ZOBACZ: >> na stres oksydacyjny

acerola witamina c

Dodaj komentarz